Z Kuşağı İş Hayatında Ne İstiyor?

Z Kuşağının iş hayatına dahil olmasıyla birlikte modern iş gücü yeniden şekilleniyor. Teknoloji odaklı yetişen nesil daha fazla esneklik, daha fazla iş/yaşam dengesi ve daha fazla gelenekselin dışında çalışanlara sağlanan faydalar istiyor. İşverenlerin ise bu istekleri karşılamaya hazır olması gerekiyor. Bu nedenle, önde gelen kuruluşların Z Kuşağını iyi analiz etmeleri ve bu kuşağa bir işte istediklerini nasıl sunacakları konusunda strateji oluşturmaları gerekiyor.

Z kuşağı önceki nesiller için önemli olan sağlık sigortası, tazminat ve emeklilik planlarından daha fazlasını değerlendiriyor. Şirket kültürünün ve avantajlarının yaşam tarzlarıyla uyumlu olup olmadığı gibi iş yerine bütünsel olarak bakıyorlar. Araştırmalar, Z Kuşağının iş/yaşam dengesine ve kişisel refahlarına öncelik verdiğini gösteriyor. Spesifik olarak, sağlık sigortası gibi teminatlarının ötesine geçen faydalar arıyorlar. Bunlar, sınırsız ücretli izin, zihinsel sağlık günleri veya finansal sağlık programları gibi alternatifler olabilir. 

İş/ Yaşam Dengesi ve Esneklik

Dünyadaki yeni çalışma profillerinde esnek seçenekler ön planda yer alıyor. Veriler, esnekliğin öncelikli aranan fayda olarak sağlık hizmetinin de önüne geçtiğini gösteriyor. Dijital araçlarla akıcı ve rahat çalışan Z Kuşağı, evden veya hayatlarına daha uygun alanlardan çalışmayı tercih ediyor. Bu kuşak, işlerini kendi yollarıyla kendi zamanlarında tamamlayabilecekleri, akışkan ve bireysel bir yönetim tarzı istiyor. Z Kuşağı yeteneklerini çekmek ve elde tutmak isteyen işverenler, hibrit veya tamamen uzaktan çalışma günleri, ücretli izin gibi bazı esnek işyeri seçenekleri sunduklarından emin olmalıdır.

Teknoloji

Dijital dünyanın içinde büyüyen Z kuşağı, internetin olmadığı bir dünyayı asla tanımadı ve diğer yaş gruplarından daha fazla teknoloji odaklı yetişti. Böylece bilgiye her yerden, her zaman hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceklerini bilirler. Dolayısıyla, bu kuşağı işe almak isteyen işverenlerin, Z kuşağı çalışanlarının görevlerini kolayca yönetebilecekleri teknoloji platformlarına ve mobil uygulamalara yatırım yapması gerektiği anlamına gelir.

Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık

Z Kuşağının kendi değerleriyle daha uyumlu işverenler aramasıyla çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık günümüzün iş ortamında giderek daha da önem kazanan bir konu haline geldi.  Bu kuşak iş hayatında ırk, etnik köken, cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığa tanık olduğunda sosyal medya aracılığıyla sorununu geniş kitlelere daha açık bir şekilde ifade edebileceğini biliyor. Bu nedenle, bu neslin işverenlerini daha yüksek standartlarda tuttuğu görülüyor.

Kariyer Büyüme ve Gelişim Fırsatları

Z Kuşağı önceki kuşaklara kıyasla öğrenmeye özellikle çevrimiçi kurs izleyerek öğrenmeye daha fazla zaman harcıyor. Bu nedenle, çalışma rollerinde ilerlemek için geliştirme fırsatına ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar. İşverenler, genç yeteneklere yatırım yaparak uzun vadede bu kuşaktaki genç yetenekleri güvence altına almalıdır. 

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Z Kuşağı, diğer tüm kuşaklardan daha fazla sosyal bilince sahip bir şekilde yetiştiği için özgünlük, aktivizm ve değerlere önem veriyor. Bir kuruluşun değerlerinin kendi değerleriyle uyumlu olmasına dikkat ediyorlar ve günümüzün toplumsal sorunlarını çözmenin kâr etmek kadar önemli olduğuna inanan etik değerlerin ön planda olduğu şirketlerde çalışmayı tercih ediyorlar. Dijital çağda önde giden ve merkezde bir dizi sosyal adalet sorunuyla büyüyen Z Kuşağı, seslerinin güçlü olduğunu ve eylemlerinin değişim yaratabileceğini anlayarak büyüyen bir nesildir. Dolayısıyla, kurumsal sosyal sorumluluk söz konusu olduğunda Z kuşağı bunları talep ediyor.

tr_TR